3. LONDRA'NIN İNCİLERİ

Bu turumuzda Oxford, Regent gibi Londra’nın ikonik caddelerini, Madame Tussauds ve Sherlock Holmes gibi sembol isimlerin müzelerini, Hamleys ve Liberty Mağazası gibi dünyaca ünlü mağazaları ziyaret edip turumuzu canlı müziğin ve eğlencenin merkezi Soho‘da bitireceğiz.

1. The Regent’s Park

Bu turumuza Londra’nın en güzel parklarından biri olan Regent’s Park ziyaretiyle başlıyoruz. Regent’s Park, açık park alanına sahip olan 410 dönümlük büyük bir kraliyet parkıdır. Kuzey ucunda, Londra Hayvanat Bahçesi yer alırken parkın içinde birçok açık alan, bahçe, spor sahası ve tesisi, çocuk oyun alanları, heykeller, anıtlar ve bir açık hava tiyatrosu bulacaksınız.

Ayrıca içinde yer alan gölde karşıya kürek çekmek için bir tekne kiralayabilir, Londra’nın güzel manzarasını görmek için Primrose Tepesi‘ne tırmanabilir veya Kraliçe Mary’nin Bahçeleri‘nde yer alan güllerin tadını çıkarabilirsiniz.

2. Madame Tussauds

Regent’s Park‘da yeşilin ve doğanın güzelliklerini doyasıya yaşadıktan sonra hemen parkın yanı başında yer alan ünlü Balmumu Heykel Müzesi olan Madame Tussauds‘ı (biletli) ziyaret edeceğiz. Londra’daki Madame Tussauds, ünlü waxork zincirinin özgün amiral gemisi mekanıdır. Burada Hollywood aktörleri, müzisyenleri, film karakterleri, tarihi şahsiyetler ve kraliyet ailesinin üyeleri arasında büyük bir koleksiyon bulacaksınız. Ve işin en güzel tarafı bir selfie istediğinizde kesinlikle rahatsız olmayacaklar ?

Kırmızı halılardan taht odalarına kadar her şeyi yeniden yaratan, özel olarak tasarlanmış 11 sürükleyici bölgedeki ünlülerle omuzlarınızı ovun. Etkileşimli şovlara, yarışlara ve sergilere katılabilirsiniz. “Londra’nın Ruhu” yolculuğuna ücretsiz gireceksiniz – ikonik siyah bir kabine atlayın ve Londra’nın mumsu tarihine doğru yolculuğa çıkın – ve en sevdiğiniz karakterleri karşılamak için Marvel ve Yıldız Savaşları dünyalarına girin.

3. Sherlock Holmes Müzesi

Madame Tussauds‘da sevdiğiniz ünlülerle bol bol fotoğraf ve selfie çektikten sonra bir sonraki durağımız İngilizlerin ünlü roman karakteri Sherlock Holmes‘un yaşadığı ev olarak kabul edilen Baker Sokağı üzerinde bulunan Sherlock Holmes Müzesi‘dir. (biletli)

Sherlock Holmes Müzesi Sherlock Holmes’a adanmış, Londra’da özel olarak işletilen bir müzedir. 1990 yılında açılan müze, edebi bir karaktere adanmış dünyadaki ilk müzedir. Kraliçe Viktorya dönemine geri dönün ve Holmes’un evini ziyaret edin. Müze, Sherlock Holmes’un en ünlü maceralarından gerçek balmumu eserleri ve ilginç nesneler ve hediyelik eşyalarla dolu bir dükkanın bulunduğu bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

4. Oxford Caddesi

Ünlü Dedektif Sherlock Holmes Müzesi ziyaretimizden sonra özellikle bayan misafirlerimiz için günün en güzel vakti olan alışveriş için adeta bir cennet olarak niteleyebileceğimiz dünyaca ünlü Oxford Caddesi‘ne doğru hareket ediyoruz. Oxford caddesi başta moda, eğlence, teknoloji ve inovasyon alanlarında alışveriş için dünyanın en büyük caddesidir.

Moda ve güzellikten teknoloji ve ev eşyalarına kadar 90’dan fazla amiral gemisi mağazasıyla 2,5 km boyunca rakipsiz alışveriş sunuyor. Topshop, Gap, River Island, Primark, X mağazaları ve İngiltere’nin en ikonik mağazaları olan Selfridges, John Lewis ve Ortakları, Debenhams, Fraser House ve Marks & Spencer‘da alışveriş keyfini doyasıya yaşayacaksınız. Sadece 5 dakika yürüme mesafesi uzaklığındaki 500’den fazla restoranla birlikte bol miktarda kahvaltı, öğle ve akşam yemeği seçeneklerine sahip olacaksınız.

5. British Müzesi

Oxford Caddesi‘nde alışverişin keyfini doyasıya yaşadıktan sonra biraz da ruhumuzu sanat ile doyurmak üzere British Müzesi‘ne doğru yürümeye başlıyoruz. 1753 yılında kurulan British Müzesi‘nin dikkat çekici koleksiyonu iki milyon yıllık insanlık tarihini kapsıyor. British Müzesi Birleşik Krallık, insanlık tarihi, sanat ve kültüre adanmış dünyanın ilk kamuya açık ulusal müzesidir. Yaklaşık 8 milyon eserden oluşan kalıcı koleksiyonu, Britanya İmparatorluğu döneminde geniş çapta elde edilmiş olan varoluştaki en geniş ve kapsamlı olanlardan biridir.

Rosetta Taşı, Parthenon heykelleri ve Mısır mumyaları gibi dünyaca ünlü nesneler yılda yaklaşık 6 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Kalıcı koleksiyonun yanı sıra, müzenin özel sergileri ve etkinlikleri, temsil ettikleri koleksiyon ve kültürlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

6. Covent Garden

British Müzesi‘nden çıktıktan sonra bir başka dünyaca ünlü popüler alışveriş merkezi olan Covent Garden‘a hareket ediyoruz. Covent Garden, hem yemek severleri hem de modacıları kendine çeken dünya standartlarında bir alışveriş ve yemek mekanıdır. Opera ve tiyatroların heyecanıyla dolu olan bölge, Mulberry‘den Petersham Fidanlıklarına ve Balthazar‘dan Frenchie‘ye kadar Londra’nın Batı Yakası’ndaki en iyi alışveriş ve yemek mekanlarından bazılarına sahiptir.

Bir zamanlar dünyaca ünlü meyve ve sebze pazarına ev sahipliği yapan Covent Garden’ın Apple Market’i, hafta boyunca çeşitli el sanatları ve ürünler sunan pazar yatırımcılarını desteklemeye devam ediyor. Salıdan pazara, Apple Market el yapımı mücevherler, baskılar, sulu boyalar ve güzel el sanatları ile doludur. Haftanın her günü açık olan East Colonnade Market, el yapımı sabun, mücevher, el çantası, el örgüsü çocuk giysileri, sihirbaz tezgahı, tatlılar, sanat eserleri ve ev eşyaları gibi ürünler satan çeşitli tezgahlara sahiptir.

7. Öğle Yemeği Arası

Covent Garden‘da ayaklarınız ağrıyana kadar alışveriş keyfini yaşadıktan sonra yorgunluğunuzu atmak ve karnınızı doyurmak için yine burada yer alan ve Dünya Mutfağı’dan onlarca çeşit lezzet sunan restoranlardan birine girebilirsiniz. Ya da yine burada yer alan dünyanın farklı bölgelerinden yerel lezzetler sunan tezgahlarda yiyeceklerin tadına bakabilirsiniz.

8. Londra Ulaşım Müzesi (London Transport Museum)

Öğle yemeği arasından sonraki ilk durağımız Londra Ulaşım Müzesi (biletli) olacak. Londra Ulaşım Müzesi, ulaşım ve modern Londra kültürünün ve toplumunun büyümesi arasındaki bağlantıyı vurgulayarak, son 200 yıl boyunca Londra’nın ulaşım sisteminin hikayesini anlatmaya adanmış bir müzedir. Müze koleksiyonu, daha önce Covent Garden Çiçek Pazarı için kullanılan 19. yüzyıldan kalma bir binada yer almaktadır.

Bir ziyaretçi olarak, kendinden kılavuzlu yolu takip ederek Londra’da ulaşımın 1800‘lü yıllarda nasıl olduğunu ve günümüze kadar uzanan yolculuğunu anlayabilirsiniz. Böylece insan taşınan sedan sandalyelerden atlı omnibuslara, buharlı trenlere ve ünlü kırmızı çift katlı otobüslere kadar her şeyi görebilirsiniz. Müze, bilgi ve etkileşimli gösterilerden oluşan bir karışımla ziyaretçilerine ulaştırmak istediklerini çok iyi bir şekilde iletmektedir.

9. Çin Mahallesi (Chinatown)

Londra Ulaşım Müzesi‘ni ziyaretimizden hemen sonra yine Londra’da çok merak edilen bölgelerden biri olan Çin Mahallesi‘ni ziyaret edeceğiz. Londra’nın Çin Mahallesi (Chinatown) bölgesini keşfederek uzak doğunun tadını çıkarın. Bu kalabalık mahalle, özellikle Londra’nın Çin Yeni Yılı kutlamaları sırasında, yıl boyunca etkinlikler için bir araya gelen büyük bir Doğu Asya topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

Bir zamanlar Huguenot ve Maltalı göçmenlere ev sahipliği yapan Çin Mahallesi 1950’lerde bir avuç Çin lokantasının açıldığı andan itibaren oluşmaya başladı. 1960’lı ve 1970’li yıllara gelindiğinde diğer işletmeler ve hizmetler ile mahalle Çin kültürü için bir merkez haline gelmişti. Çin Mahallesi, ejderhalar ve fenerler gibi Çin sembolleriyle dekore edilmiş binalara ve sokaklara sahiptir. İngilizce ve Çince yazılı sokak tabelalarına dikkat edin.

Çin Mahallesi bazı harika otantik Çin yiyecek dükkanlarına ve pastanelerine ve Çin esintili ıvır zıvır ve hediyelerle dolu dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Baharatlar ve taze meyveler ve sebzeler gibi eşsiz ve egzotik malzemeler için New Loon Moon and SeeWoo süpermarketlerindeki raflara göz atın.

10. Piccadilly Circus

Çin Mahallesi’nden ayrıldıktan sonraki durağımız ise Piccadilly Circus (Piccadilly Sirki) olacak. Piccadilly Circus Londra’nın en hareketli bölgelerinden birisidir. Regent Street‘i Piccadilly ile bağlamak için 1819 yılında inşa edilmiştir.

Adına bakıp da burada bir sirk olduğunu düşünmeyin. Burası aslında bir yol kavşağıdır. İsimde yer alan “circus”(sirk) latince bir kelime olan “circle” (daire) kelimesinden esinlenerek kullanılmıştır ve yol kavşağını vurgulamaktadır. Piccadilly Circus’da birçok sokak gösterisi düzenlenmektedir. Burada bu gösterileri izleyip bol bol fotoğraf ve video çekip ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

11. Regent Street

Piccadilly Circus‘da sokak gösterilerini izleyip bir müddet vakit geçirdikten sonra bir sonraki durağımız yine bir alışveriş noktası olan Regent Caddesi olacak. Regent Caddesi, Londra’nın Batı Yakasında bulunan büyük bir alışveriş caddesidir. Adını Prens Regent‘dan almıştır ve mimar John Nash tarafından yapılmıştır.

Regent Caddesi inşa edildiğinde başkentin orijinal alışveriş caddesiydi ve dünya çapında alışverişin ötesine geçen, yıl boyunca unutulmaz deneyimler sunan dünyaca ünlü bir destinasyon haline geldi. Düzenlenen etkinlik programı dünya çapında tanınmakta ve Summer Streets, Eylül’deki Fashion Festival ve Kasım ayında ikonik Noel ışıklarının yanmasını içermektedir.

Regent Caddesi’nin regency binaları bugün Tory Burch, Burberry, Coach, Kate Spade ve J. Crew gibi birinci sınıf amiral mağazalarına ev sahipliği yapıyor.

12. Hamleys Oyuncak Mağazası

Regent Caddesi’nde alışveriş için mağazaları dolaştıktan bir sonraki durağımız yine bu cadde üzerinde yer alan dünyaca ünlü oyuncak mağazası olan Hamleys olacak. Hamleys, dünyanın en eski ve en büyük oyuncak mağazası ve dünyanın en tanınmış oyuncak perakendecilerinden biri. William Hamley tarafından 1760 yılında Londra’daki High Holborn’da “Noahs Ark” olarak kurulan, 1881’de Regent Caddesi‘ndeki mevcut yerine taşındı. Her yıl yaklaşık 5 milyon ziyaretçi alan kentin önde gelen turistik mekanlarından biri olarak kabul edilir.

Kraliçenin ve çocuklarının fidanlık ve oyun odaları bile bu efsanevi mağazada stoklanmıştır. Bu büyük mağazada bilgisayar oyunları, peluş oyuncaklar, en yeni araçlar, klasik oyunlar ve özel koleksiyoner alanları dahil olmak üzere 50.000‘den fazla oyuncakla dolu 7 kat bulunmaktadır. Bol eğlence ve tiyatro ile Hamleys’e yapılan her ziyaret, her yaştan çocuklar için özel bir zevktir.

13. Liberty Mağazası

Hamleys Oyuncak Mağazası’ndan ayrıldıktan sonra Regent Caddesi’ndeki son durağımız olan Liberty Mağazası‘na geçiş yapıyoruz. Liberty Mağazası, Londra’nın Batı Yakasında bulunan lüks ürünler satmasıyla meşhur bir mağazadır. Kadın, erkek ve çocuk modası, kozmetik ve parfüm, mücevher, aksesuar, ev eşyaları, mobilya, kırtasiye ve hediyeler dahil olmak üzere lüks ürünler satmakta ve çiçek ve grafik baskılarıyla tanınmaktadır.

Küçük, samimi merdivenler, karmaşık tasarlanmış asansörler, ahşap balkonlar ve cam atriyumlar ile şehirdeki estetik açıdan en hoş ve eşsiz mağazalardan biri durumundadır. Özellikle Noel döneminde peri ışıkları tavanı süslediğinde etrafta dolaşmak gerçek bir neşedir. 1875‘te açıldığından beri Liberty, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerin kalbini ele geçirmiştir. Asıl poülaritesini ise 60‘lı yıllarda elde etmiştir.

14. Carnaby Caddesi

Regent Caddesi’nden çıktıktan sonra hemen arkasında yer alan yine dünyaca ünlü bir cadde olan Carnaby Caddesi‘ne hareket ediyoruz. 19. yüzyıla kadar, Carnaby Caddesi Londra’nın birçok tiyatro ve galerisine elverişli konumu sayesinde yaratıcı ve bohem türleri arasında popüler bir yer olmaya başladı. Ancak bu cadde Glasgow’dan bir giyim girişimcisi olan John Stephen gelip Carnaby Caddesi‘ni bugün bilindiği gibi dünyaca ünlü moda alanına dönüştürmeye yardım edene kadar bu denli popüler değildi.

Carnaby Caddesi üzerinde dünyanın dört bir yanından 30‘dan fazla mutfağa hizmet veren 60‘tan fazla bağımsız restoran, kafe, bar ve İngiliz pub’ı bulunabilir. Carnaby, fantastik alışveriş etkinlikleri, canlı müzik gösterileri ve sadece bir defa açılan pop-up dükkanları ile ünlüdür.

15. Soho

Carnaby Caddesi ziyaretimizden sonra turumuzun son durağı olan Soho‘ya doğru hareket ediyoruz. Londra’nın merkezindeki Soho, canlı eğlence, ilginç yemekler ve canlı gece hayatı bulmak için harika bir yerdir. Butik mağazalara göz atın, Soho Meydanı‘nda rahatlayın veya West End Gösterisi, yemek ve lezzetli bir kokteyl ile kendinizi şımartın.

Soho, Londra’nın canlı müzik ve kulüp sahnelerinin merkezinde yer almaktadır, ancak sıradan barlardan gizli barlara kadar her şeyi bulabilirsiniz. Günün yorgunluğunu eğlenerek atmak istiyorsanız turumuzun bitiminde geceyi Soho‘da geçirmenizi tavsiye ederiz.

  • Günlük Rehberlik Ücreti 160 Pound’dur.
  • Bu Fiyatlar kişi başı fiyat olmayıp, 1 – 4 kişi arası toplam fiyattır.
  • Rehberlik sabah 10:00’da başlayıp akşam 15:00’ya kadar toplam 5 saattir
  • 4 kişiden sonraki her ekstra kişi ve 15:00’dan sonraki her ekstra saat icin 40 Pound ektra ücret talep edilmektedir.
  • Tura katılan misafirlerimizin yeme içme, şehir içi ulaşım, alışveriş ve müze girişleri gibi kişisel harcamalar fiyata dahil değildir.

Asagidaki linkten online satin alim yapabilirsiniz

Numaranızı Bırakın