Araçlı Stonehenge & Bath Gezisi - 530£

Londra Seyahat yılın 365 günü Stonehenge & Bath’a özel turlar düzenlemektedir. Konuklar kullanımı kolay rezervasyon sistemimizden rahatlıkla rezervasyonlarını gerçekleştirebilirler. Özel turunuzu Londra’da bulunan herhangi bir adresten istediğiniz yere aynı fiyata ayırtabilirsiniz.

Stonehenge

Avrupa’nın en ünlü tarih öncesi harikası törensel alanın merkezinde bulunan, ulusal öneme sahip 450 tane korunmakta olan eski eser içeren son derece önemli bir yerdir. Stonehenge muhteşem bir gizemli atmosferi ile beraber hakkında çok az şey bilindiğinden dolayı aynı zamanda da bir huşu barındırmaktadır. Bir tapınak mıydı, yoksa devasa bir astronomik takvim miydi? İnsanlar bunu neden yapmışlardı ve bu muazzam mühendislik becerisine nasıl erişilmişti?

Şimdi gördükleriniz yaklaşık M.Ö. 3050 ile yaklaşık M.Ö. 1600 arasında üç aşamada inşa edilen anıt dizisinin kalıntılarıdır. Dış dairesel bent ve hendek en eski kısımlardır ve muhtemelen 5000 yıldan da önce inşa edilmişlerdir. Yaklaşık 475 yıl sonra çift daire şeklinde 80 bluestones (doğal renklerinden dolayı mavi renkli taş olarak adlandırılmaktadırlar) dikilmiştir. Bu taşların her biri 4 ton ağırlığa sahiptir ve 200 milden (320 km) daha uzakta güneybatı Gallerde bulunan Preseli Hills’den getirilmişlerdir.

Bath

Şehir göze hitap eden bal renkli kireç taşından yapılmıştır ve Cotswolds’un Mendip Hills’le (Mendip Tepeleri) birleştiği yerde ve Avon Nehri’nin ve the Kennet Avon Canal’ın (Kennet Avon Kanalı) kıyılarında çarpıcı bir yedi tepede konumlanmıştır. Tepe yürümeyi zorlaştırabilir, ama bunu harika manzara ile telafi edebilirsiniz. 20 den fazla müze ile ve tarihi yerle muazzam bir konaklama imkanı ve Bartlett Street’te (Bartlett Caddesi) günlük olarak kurulan bir antika Pazar dahil çok miktarda zanaat dükkanı ile şüphesiz herkes için bir şey bulunmaktadır. Gezilecek yerleri dolaşırken arada sokak eğlencesini içinde barındıran çok sayıda kafelere giderek de enerjik şehir hayatını ziyaret edebilirsiniz.

Londra’da oturuyorsanız Bath size unutulmaz bir gün yaşatabilir.Roman Bath M.S. 44 yılında Aquae Sulis’in yerleşim yeri olarak kurulmuştur. Bath refah düzeyini ortaçağ döneminde yün ticareti ile yükseltmiş, ama modern önemi Roman (Romalı) sıcak kaplıcası 1755 yılında keşfedildikten sonra 18.Yüzyıldan gelmektedir. Londra yüksek sosyetesinin dikkatini hamamlara ve kaplıcalara ve aynı zamanda da büyük balolara ve toplantılara çekmekle ünlü olan moda uzmanı Richard “Beau” Nash (1674-1762) sayesinde revaçta olması sağlanmıştır. Bugün Bath ülkenin tek sıcak kaplıcasıdır.

GÖRÜLMEYE DEĞER YERLER

The Pump Room

Yüksek tavanlı, şamdanla aydınlatılan Georgian Pump Room (1796) öğleden sonrası çayına King’s bath (Kral banyosu) manzarası altında chamber trio’nun (oda üçlüsü) eşlik ettiği büyük bir Bath kuruluşudur. Bu oda başlangıçta ciddi bir amaçla inşa edilmişti. William Oliver liderliğinde (Bath Oliver Biscuit, Bath Oliver Bisküvileri’nin mucidi ) bir grup doktor, hasta kişilerin Bath’ın maden suyunu içmek için bir araya gelebilmeleri gerektiğini düşündüler. Ancak Richard ‘Beau’ Nash’in, şehrin teşrifatçısının daha büyük hırsları vardı. Bir Pump Room’un (Pump Odası) toplanma yeri olarak yararlı olacağını fark ederek müzisyenler tuttu ve sosyetik ziyaretçiler buraya akın ettiler.

Roman Baths

Georgian Pump Room’un soylu zarafetinden birdenbire Birleşik Krallıkta bulunan Roma zamanından gelen en güzel hamam yerine geçiyorsunuz. Rehber eşliğinde olmadan kendi kendinize yaptığınız tur sizi bölgedeki su altı kalıntılarının geçmişten gelen görüntülerine götürür. Ziyaretin önemli vurguları havuz ve Roman Bath’dır (the Great Bath, Roma Hamamı, Büyük Hamam). Memba halen sabit olarak 46°C (116°F) de fokurdamaktadır ve iyileştirici güçleri olduğuna inanılan Sulis Tanrıçasına kutsanmıştır. Romalılar burada yıkanırlar ve kurbanlar sunarlardı.

Bath Abbey

Gerçekte manastır değil, bir kilise olan bu yapı (yapımına 1499 yılında başlanmıştır) Dikey (Perpendicular) Stilin en parlak örneklerinden birini temsil eder. Efsaneye göre kilisenin şekli onu inşa eden Bishop Oliver King’e rüyasında gördüğü melekler tarafından söylenmiştir. Bu hikaye merdivene çıkan ve merdivenden inen meleklerin batı cephesinde oyularak süslenmeleri ile ve inşa edenin taçlarla çevrelenmiş zeytin ağaçları oyması imzası ile ölümsüzleştirilmiştir.

Araç / Fiyat Listesi

Araç Fiyat (8 saat)
Araç
(1-3 Kişilik)
530 £
VIP Araç
(1-3 Kişilik)
590 £
Minibus
(4-7 Kişilik)
590 £
VIP Minibus
(4-7 Kişilik)
645 £

Not: Ekstra saat ucretleri araclar icin 60 £, minibusler icin 70 £

Araç Fiyat (8 saat)
Araç (1-3 Kişilik) 530 £
VIP Araç (1-3 Kişilik) 590 £
Minibus (4-7 Kişilik) 590 £
VIP Minibus (4-7 Kişilik) 645 £

Not: Ekstra saat ucretleri araclar icin 60 £, minibusler icin 70 £

Numaranızı Bırakın