Araçlı Londra 3. Tur (350 £)

1. City of London

City of London Londra’nın 32 semtinden bir tanesidir. 800 yıllık bir geçmişi olan City of London, çok sayıda müze, galeri, yeşil alan, bar, restoran, kilise ve dükkanlara sahiptir. City of London, Tower Bridge, The Tower of London, St Paul Katedrali ve Londra Müzesi gibi Londra’nın en popüler turistik mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki önemli binalar arasında 122 Leadenhall Caddesi’ndeki Gherkin, 30 St Mary Axe ve The Cheesegrater sayılabilir.

Yemek yemek için harika bir yer olan The City, lüks restoran ve ünlü şef restoranlarıyla doludur. Alışveriş yapmayı düşünürseniz tarihi Leadenhall Market veya Old Spitalfields Market‘e uğrayabilirsiniz.

2. St Paul’s Cathedral

Kraliyet düğünlerinden ve devlet cenaze törenlerinden ünlü mezarlara ve daha pek çok şeye, St Paul Katedrali, Londra tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Thames Nehri yakınında yer alan St Paul Katedrali, başkentin en ikonik binalarından biridir. İngiltere’nin ünlü mimarı Sir Christopher Wren tarafından, 1666 Büyük Londra Yangınından sonra şehrin yeniden yapılanmasının bir parçası olarak tasarlanan mevcut St. Paul Katedrali, 1675-1710 yılları arasında inşa edildi ve Londra’nın en popüler yerlerinden biridir.

Londra şehrinin en yüksek noktasında yer alan St. Paul Katedrali, tarih boyunca kutsanmadan devlet cenaze törenlerine, kraliyet düğünlerine ve daha pek çok ulusal etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. İçeri girin ve Katedral’in muhteşem iç mekanlarını, mimari tasarımını ve Londra’nın nefes kesen panoramik manzaralarını keşfedin.

3. Tower of London

Tower of London, dünyanın en ünlü kalelerinden biridir ve kraliyet sarayı, hapishane, cephane ve hatta hayvanat bahçesi olarak hizmet görmüştür. Londra’nın merkezinde, Thames Nehri‘ne sadece bir taş atımı uzaklıkta yer alan Londra Kulesi, kentin önde gelen cazibe merkezlerinden biridir.

1070’lere kadar uzanan bu ikonik tarihi alan, William the Conqueror için heybetli bir nehir kalesi olarak kullanılmaya başlanmış ve yeni yönetimine meydan okuyanlara korku salmıştır. 1200’lerde kule, Kral Henry III ve Edward I tarafından genişletildi – savaş olasılığına hazırlanmak için bir hendek ve başka savunma yapıları eklendi.

Kule aynı zamanda ünlü bir çok yüksek profilli infazın yapıldığı yerlerden biriydi. Belki de en ünlüsü Kral 8. Henry‘nin karısı Anne Boleyn‘i zina ve ihanet gerekçesiyle infaz ettirmesiydi. Kraliçe idamından sonra Kule’nin içerisinde yer alan Tower’s Chapel Royal‘e gömülmüştür. Hatta bir rivayete göre Kuleyi ziyaret eden kötü niyetli turistlere musallat olduğu söyleniyor.

4. Tower Bridge

London Tower Bridge başkentteki en etkileyici yapılardan ve yerlerden biridir ve 1894’ten beri Thames Nehri’nin üzerinde durmaktadır. Dünyanın en tanınmış ve Londra’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Köprü, üst seviyedeki iki yatay kuleyle birbirine bağlanmış iki köprü kulesinden oluşmakta olup, köprünün asma bölümlerinin kulelerin karaya bakan taraflarındaki yatay gerilim kuvvetlerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

İnşaatı 1886’da başlamış ve beş büyük müteahhit tarafından sekiz yılda tamamlanmıştır. 2010’larda restorasyonundan önce, köprünün renk şeması, Kraliçe II. Elizabeth‘in Silver Jubilee’si için kırmızı, beyaz ve mavi renkle boyandığı 1977’den kalmadır. Daha sonra renkleri tekrar mavi ve beyaza geri dönmüştür. Köprü’nün ziyaretçiler için açık olan üst bölümlerini biletli olarak ziyaret edebilir ve muhteşem Londra manzarasının keyfini yaşayabilirsiniz.

5. London Bridge

London Bridge, tarihi mekanların zenginliği, etkileyici modern simge yapılar ve harika yiyecek ve içecekler konusundaki güçlü itibarı ile Londra’nın en popüler bölgelerinden biridir. Thames Nehri‘nin ünlü güney yakasında, Londra Köprüsü’nün Arnavut kaldırımlı sokakları ve nehir kıyılarını dolaşarak çok özel kent manzaralarını görebilirsiniz.

Batı Avrupa’nın en yüksek binası olan Shard, London Bridge’in siluetine hükmediyor. Londra’nın ve ötesinin inanılmaz manzaraları için 68-72. Katlarda The Shard‘dan The View‘a gidin. Büyüleyici manzaraların tadını çıkardıktan sonra, London Bridge İstasyonu’nun yanında çeşitli ilgi çekici konumlar bulun. Heyecan arayanlar, 19. yüzyıl cerrahlarının anestezi olmadan ameliyat yaptıkları korkunç Londra Köprüsü Deneyimi ve Eski Ameliyathane, Müze ve Herb Garret‘i sevecekler.

6. The Shard

The Shard’dan Görünüm, Batı Avrupa’nın en yüksek binası The Shard‘ın zirvesindeki birinci sınıf ziyaretçi cazibe merkezidir. Tecrübeli Mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan Shard, Londra’nın siluetini yeniden tanımlıyor ve Londra’nın dinamik bir sembolü haline geldi. En uç noktası yaklaşık 310 metre yükseklikte olan The Shard şehirdeki diğer herhangi bir noktadan iki kat daha yüksek, ziyaretçilerin tüm şehri aynı anda görebilecekleri tek yerdir.

The Shard’ın inşaatı Mart 2009’da başladı; 30 Mart 2012’de sona erdi ve 5 Temmuz 2012’de açıldı. Pratik tamamlanma Kasım 2012’de gerçekleşti. Kulenin özel olarak işletilen gözlem güvertesi Shard’ın Manzarası 1 Şubat 2013 tarihinde halka açıldı. Cam kaplı piramidal binada 244 metre yükseklikte bir görüntüleme galerisi ve açık hava gözlem güvertesi ile 72 yaşanılabilir kat vardır.

7. Borough Market

Borough Market Londra’nın Southwark bölgesinde bulunan 1000 yıllık bir geçmişi olan toptan ve perakende gıda pazarıdır. Londra’daki en büyük ve en eski gıda pazarlarından biridir. Mevcut binalar 1850’lerde inşa edildi ve bugün pazar genel olarak halka özel yiyecekler satmaktadır.

Londra Köprüsü’nün güney ucunda, Southwark Katedrali’nin hemen güneyinde Southwark Caddesi ve Borough High Street’te bulunmaktadır. Borough Market‘te İngiliz meyve ve sebzelerinden uluslararası lezzetlere, el yapımı çikolatalı truffle’lara, Hint sokak yemeklerine ve raclette’e kadar, Londra’nın en eski gıda pazarlarından birinde yer alan birçok tüccar ve restoranın dikkatini çeken pek çok şey vardır.

8. Greenwich

Greenwich, Greenwich Mean Time’ın (GMT) ve dünyanın baş meridyeni’nin evidir, ancak bununla sınırlı değil tabiki. Londra’nın merkezine sadece 5 mil mesafede olmasına rağmen, yemyeşil, ailecek ziyaret etmeye çok uygun Greenwich şehrin bazı hareketli bölgelerinden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için çok ideal bir bölge.

Greenwich, Londra’nın bazı bölgelerine göre daha sakin olabilir, ancak burada yapacak bir şey olmadığını düşünmeyin. Büyüleyici Thames manzaralarına çıktıktan sonra, müzelere, canlı bir pazara ve dünyaca ünlü çay makası Cutty Sark‘a bakabilirsiniz. Londra’nın en büyük pop konserleri ve spor etkinlikleri arenası olan O2, Kuzey Greenwich’e sadece birkaç mil uzaklıktadır.

9. National Maritime Museum

Londra, Greenwich’teki National Maritime Museum, Londra’da bir denizcilik müzesidir. Tarihi binalar, Maritime Greenwich Dünya Mirası Alanının bir parçasını teşkil etmekte olup Kraliyet Gözlemevi ve 17. yüzyıl Kraliçe Evi’ni de içermektedir. Müze, Kültür, Medya ve Spor Bölümü tarafından desteklenen bölüm dışı bir kamu organıdır. Birleşik Krallık’taki kamu tarafından finanse edilen diğer ulusal müzeler gibi, Ulusal Denizcilik Müzesi de bir giriş ücreti ödememektedir, ancak geçici sergilerin çoğu giriş ücreti almaktadır.

Müze’de keşfedilecek on dört farklı galeri bulunmaktadır. J. M. W. Turner‘ın en büyük resmini bu kadar tartışmalı kılan şeyin ne olduğunu bulun. Amiral Nelson, Trafalgar Savaşı’nda ölümcül şekilde yaralandığı zaman giydiği asıl üniformaya yakından bakın. Polar Worlds galerisindeki kahramanca araştırmacıların hikayeleriyle insan gücünün uç noktalarına itilen kaşiflerin en tecrübeli insanlarını yakından tanıyın.

10. Queen’s House

Queen’s House, 1616-1635 yılları arasında Greenwich’te inşa edilmiş eski bir kraliyet ikametgahı, o zamanki Londra Şehri’nden birkaç mil ötede yer almaktadır. Mimarı Inigo Jones‘du. Queen’s House‘u ziyaret, Greenwich‘teki mutlaka yapılması gereken ziyaretlerden bir tanesidir. İngiliz mimarisinin en önemli yapılarından biri olan evin klasik tasarımına hayran kalacaksınız.

Kapıların arasına girin ve etkileyici Great Hall’da kendinizi bulun. Bu mükemmel oranlı küp, orijinal olarak 1635’te ortaya konan siyah-beyaz geometrik tasarıma sahip çarpıcı bir mermer zemine sahiptir. Turner ödüllü sanatçı Richard Wright‘ın muhteşem yeni sanat komisyonunu görün. Armada Elizabeth I. Portresine bakınız. İngiltere’deki ilk geometrik kendini destekleyen spiral merdiven olan ikonik, zarif Lale Merdivenleri ile bir selfie çekin.

11. Greenwich Park

Greenwich Park 74 hektar büyüklüğünde, en eski kapalı Kraliyet Parkıdır ve aynı zamanda küçük bir geyik sürüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler parktaki bir tepenin üstünde Thames nehri ve Londra Merkezinin panoramik manzarasının tadını çıkarmaktadırlar.

Park, Prime Meridian Line ve eski Kraliyet Gözlemevi’ne ev sahipliği yapan ve Ulusal Denizcilik Müzesi’ne yakın olan Greenwich Dünya Miras Alanı‘nın bir parçasıdır. Yaz aylarında bir orkestra tarafından konserler verilmekte ve çocuklar için çocuk oyun alanı da bulunmaktadır.

12. Greenwich Market

Greenwich Market, Londra’nın en iyi kapalı pazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Burası pazartesiden pazara her gün açıktır ve alan pazartesi günleri ve akşamları etkinlik ve resepsiyonlar için kiralanabilir. Pazarda Arnavut kaldırımlı bir taş zemin, bir ucunda heykelsi bir portiko vardır ve pazara açılan şeritler çok ilginçtir. Aslen 19 Aralık 1700’de 1.000 yıllığına Greenwich Hastanesi Komiserleri‘nin hizmetine verilen bir Kraliyet Charter pazarıdır.

Pazar, Kraliyet Donanması‘nın en eski Kraliyet Yardım Kurumu olan Greenwich Hastanesi‘ne aittir ve Kraliyet Donanması ve Kraliyet Deniz Kuvvetleri’nin hizmet veren ve emekli olan personeline ve bunlara bağlı olanlara yardım desteği sunmaktadır. Londra’nın en iyi Vegan sokak yemeği tek çatı altında. Lezzetli, sulu vejetaryen burger, sosisli sandviç, peynirli tost, pizza ve daha fazlası. Ayrıca vegan biraları, vegan kokteylleri ve şarapları.

13. Old Royal Naval College

Old Royal Naval College, UNESCO tarafından “olağanüstü bir evrensel değer” olarak nitelendirilen ve Birleşik Krallık tarafından kabul edilen ve Londra’nın Greenwich kentinde bir Dünya Mirası olan Maritime Greenwich’in mimari merkezi olarak kabul edilir.

Old Royal Naval College, Sir Christopher Wren‘in nehir kenarına kurduğu bir başyapıttır ve dünyanın en iyi binalarından bazılarını da kapsayan bir İngiliz markasıdır. Zeminler ve bazı binaları ziyarete açıktır. Yeni korunmuş Painted Hall ve neoklasik Şapeli keşfedin, sitenin ve burada yaşayan ve çalışanların hikayelerini dinleyin ve güzel tarihi alanların tadını çıkarın. Site, Eski Bira Fabrikası, bir bar ve yerel kaynaklı kaliteli İngiliz yemekleri sunan bir restorana sahiptir.

14. Emirates Air Line

Emirates Air Line, Emirates havayolunun sponsorluğunda Doppelmayr tarafından inşa edilen Londra’daki Thames Nehri’ne uzanan bir teleferik hattıdır. Servis 28 Haziran 2012 tarihinde açıldı ve Transport for London tarafından işletiliyor. Emirates Air Line ile Thames Nehri‘nin üzerinde süzülün ve Londra’nın muhteşem manzarasının tadını çıkarın. Teleferik kullanmak, Greenwich Yarımadası’ndan Kraliyet İskeleleri’ne gitmenin kolay bir yoludur.

Teleferik yolculuğu yaklaşık 10 dakika sürer. Ancak, en yoğun saatlerde (pazartesiden cumaya 07:00-09:00) yolculuk yaklaşık beş dakika sürüyor. 10 kişiyi barındıran araçlar her 30 saniyede bir geliyor. Ayrıca saat 19:00’dan sonra şehrin canlı görünümünü izlerken uçuş deneyiminizi geliştirmek için kabinlerde müzik ve video içeren genişletilmiş Gece Uçuşlarına (her biri 12 ila 13 dakika) da katılabilirsiniz.

15. Thames Nehri Gece Yürüyüşü

Thames Nehri İngiltere’nin en uzun nehridir ve 25’ten fazla balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Cotswolds’ta küçük bir damlama olarak başlayan Thames Nehri, İngiltere’nin en güzel şehirlerinden bazılarının kalbinde, Londra’nın merkezine ve nihayetinde Kuzey Denizi’ne doğru 210 milden fazla yol alır. İster turist, ister bir balıkçı, kayıkçı olun, ister sadece hafta sonları yapacak bir şeyler arayın, ihtiyacınız olan her şeyi Thames Nehri kıyısında bulabilirsiniz.

Bu turumuzu Thames Nehri Gece Yürüyüşü ile sonlandıracağız. Nehir boyunca aracımızla ilerlerken dilediğiniz yerde durup yürüyebilir, muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilir ve bol bol fotoğraf ve selfie çekebilirsiniz.

Araç / Fiyat Listesi

Araç Fiyat (6 saat)
Araç
(1-3 Kişilik)
350 £
VIP Araç
(1-3 Kişilik)
375 £
Minibus
(4-7 Kişilik)
395 £
VIP Minibus
(4-7 Kişilik)
425 £

Not: Ekstra saat ucretleri araclar icin 60 £, minibusler icin 70 £

ARAÇ Fiyat (6 saat)
Araç (1-3 Kişilik) 350 £
VIP Araç (1-3 Kişilik) 375 £
Minibus (4-7 Kişilik) 395 £
VIP Minibus (4-7 Kişilik) 425 £

Not: Ekstra saat ucretleri araclar icin 60 £, minibusler icin 70 £

Asagidaki linkten online satin alim yapabilirsiniz

Numaranızı Bırakın