TAM GÜN HARRY POTTER TURU

Tam Gün Harry Potter Turu‘muz Warner Bros Stüdyo gezisi ile başlayıp Harry Potter Londra Film Lokasyonlarının gezilmesiyle devam edecektir. Bu turumuzun sonunda Harry Potter hayranları unutulmaz bir deneyim yaşamış olacak.

1. Warner Bros Studios

Tam Gün Harry Potter Turu’muz Warner Bros Studios gezisi ile başlayacaktır. Türk şoförlü özel aracınız belirlenen saatte sizi konakladığınız otelden alarak yaklaşık 1 saat süren yolculuğun ardından Harry Potter filmlerinin çekildiği Warner Bros stüdyolarına (Watford) götürecek. Stüdyo gezisi yaklaşık 3.5 saat sürecek ve stüdyonun kendi rehberleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Warner Bros. Stüdyo Turu, tüm zamanların en başarılı film serisi olan Harry Potter filmlerinin büyüsünü keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor. Bu eşsiz yürüyüş turu sizleri sahne arkasına götürür ve çok çeşitli güzel setler, kostümler ve aksesuarlar sergiler. Aynı zamanda Harry Potter Film serisini tüm dünyada çok popüler yapan özel efektler ve animatronikler hakkındaki gerçekler dahil, özenle saklanan bazı sırları ortaya koymaktadır.

Görmeyi ve yapmayı bekleyebileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

• İçeri girin ve gerçek Great Hall (Büyük Salon)’u keşfedin

Dumbledore’un ofisini görün ve daha önce hiç görülmemiş hazineleri keşfedin

Ollivanders‘ın dükkân cepheleri, Flourish and Blotts, Weasleys Sihirbazı Wheezes, Gringotts Wizarding Bank ve Eeylops Owl Emporium‘un mağaza cephelerini içeren ünlü Diagon Sokağı parkurlarına adım atın.

Harry’in Nimbus 2000 ve Hagrid’s Motorcycle de dahil olmak üzere filmlerden ikonik sahne görün

• Yeşil ekran efektleri, animatronik ve yaşam boyutlu modellerle karakterlerin nasıl hayata geçirildiğini öğrenin

Gryffindor ortak odası, erkek yurdu, Hagrid kulübesi, İksir sınıfı ve Profesör Umbridge’in Sihir Bakanlığı’nın ofisi de dahil olmak üzere, film serisindeki diğer unutulmaz setleri yeniden keşfedin.

Film setleri, kostümler, hediyelik eşyalar, kaymak birası ve çok daha fazlası size hiç unutamayacağınız bir Harry Potter deneyimi yaşatacak.

2. Kings Cross Station

Şu ana kadar dünyanın en ünlü istasyonu olan Kings Cross, Hogwarts öğrencilerinin dönem başında İskoçya trenine bindikleri ve okul yılı bittiğinde geri seyahat ettikleri sihirli Platform 9 ¾‘ün bulunduğu istasyondur. Filmlerin sahnelerinin kaydedildiği yerler aslında 4 ve 5 platformlarındaydı ancak yeterince denerseniz ve nereye gideceğinizi biliyorsanız platform 9 ¾ girişini bulabilirsiniz!

Ayrıca burada, hemen yanındaki görkemli Victorian St. Pancras İstasyonu’nu bulacaksınız. Pancras’ın dış cephesi Harry Potter ve Sırlar Odası filmini çekmek için kullanıldı. Daha sonra buradan ana yol boyunca 15 dakika batıya yürüyebilir veya yeraltından Great Portland Caddesi‘ne atlayabilirsiniz.

3. Piccadilly Circus

Piccadilly Circus, Londra’nın Batı Yakasında Westminster semtinde yer almaktadır. Birçok önemli yeri ve cazibe merkezi olan ve Londra’nın en işlek kavşaklarından birisidir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filminde Harry, Hermione ve Ron’u Londra’nın Batı Yakası’nda koşarken gördüğümüz en unutulmaz sahne Piccadilly Circus’ta çekildi. Londra’daki bir otobüs tarafından çarpılmamak için 3 kahramanımızın atlamak zorunda olduğu sahneyi hatırlıyor musunuz?

4. Leadenhall Market

Leadenhall Market, 14. yüzyıldan beri bu konumda bulunuyor ancak bugün görebildiğinizlerin çoğu 1800’lerin sonlarından kalma ve Diagon Alley ve Leaky Cauldron için bir başka film çekimi yeri olarak kullanıldı. Harry Potter ve Felsefe Taşı filminde Diagon Yolu‘nu çekerken kullanılan yer burasıdır.

Aslında, 42 Bull’s Head Passage’da, bir gözlükçü vitrini göreceksiniz. Ancak, bu dükkanın önü (mavi boyalı) ilk Harry Potter filminde Sızan Kazan’ın girişi olarak hizmet etmek için kullanıldı.

5. Charing Cross Road

Charing Cross Road Londra’da bir caddedir. Bir Muggle bölgesi olmasına rağmen The Leaky Cauldron (Sızan Kazan) bu caddede bulunur ve böylece büyücüler ve cadılar handan geçerek Diagon Yolu’na erişebilirler. Muggle caddesi Tottenham Court Road‘a nispeten yakındır. Blockbuster, Charing Cross Books and Circle’ın yanı sıra bu yolda bulunabilecek dükkanlar arasındaydı.

Leaky Cauldron pub ve büyücüler için han, büyücü olmayan dünya ile Diagon Yolu arasında bir geçit görevi görüyor ve Londra’nın Batı Yakası’ndaki Charing Cross Yolu’ndaki Muggle sokağında bulunuyor. Charing Cross Road, uzman ve ikinci el kitapçıları ve sokağa ilginç bir çekicilik veren daha genel ikinci el ve antika dükkanları ile ünlüdür.

6. Cecil Court

Kalabalık Charing Cross Road’un hemen dışındaki küçük bir sokak olan Cecil Court’unbirçok insan tarafından Diagon Yolu’na ilham kaynağı olduğuna inanılıyor. Bu sokak Viktorya dönemine ait orijinal dükkan ön cepheleriyle kaplı ve sihir konusunda bir kitap tedarik eden birkaç dükkanla birlikte çok çeşitli antika kitaplar satan dükkanlarla çevrili. Sağdaki ilk mağazanın adı The Witch Ball (Cadı Topu). Cecil Court’ta, tüm dünyadaki en eski gizli ve mistik kitapçı olduğunu iddia eden Watkins Books‘u da bulacaksınız!

Dikkatli Harry Potter hayranları buradaki vitrinlerden birinde bulunan Gringotts banknotlarının büyük bir gösterimini de görebilirler. Cecil Court‘un, sihirli bir dokunuşa sahip olduğunu ve Harry’nin Diagon Yolu‘ndaki dünyasına bir giriş yeri olduğuna inanılır.

7. Australia House

Australia House‘ın görkemli mermer iç kısmı, Harry Potter filmlerinde goblinlerin yönettiği büyücüler bankası Gringotts‘un iç mekanı haline geldi. Çekimler, normalde halka açık olmayan binanın içinde yapıldı, ancak görkemli iç mekanları kapılardan gizlice bakıp görebilirsiniz.

Açıkça görülebilen, cam kapılardan bakarak, filmlerde Gringotts bankacılık salonunun öne çıkan bir özelliği olan görkemli kristal avizeler var.

Lütfen dikkat, Avustralya Evi’nin kapıları sadece pazartesiden cumaya kadar açıktır, bu nedenle, hafta sonları veya resmi tatillerde bunu yaparsanız, binanın iç manzarasını göremezsiniz.

8. Claremont Square

12 Grimmauld Place, Harry’nin vaftiz babası Sirius Black’in evi ve Londra’daki Anka Emri’nin merkezi. Ancak, Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde, Claremont Meydanı’ndaki sıra evler Grimmauld Place‘in dış mekanı olarak kullanıldı.

Londra sadece halka açık meydanlarla ve güzel şehir evleriyle çevrili özel bahçelerle dolu. Bu muhteşem şehir evlerinden birinde kalmanın nasıl bir şey olduğunu görmek için Notting Hill Elgin Crescent‘deki bu 1 yatak odalı daireye bakın. Bu çatı katı dairesi yalnızca Londra’da bulabileceğiniz büyülü bir özel bahçeye erişime sahip.

9. Great Scotland Yard

Great Scotland Yard, Londra’nın Westminster kentinde bulunan caddedir ve Harry Potter filmlerinde Sihir Bakanlığı (Ministry of Magic)‘na gelen ziyaretçilerin girişini çekmektedir. İlk olarak Harry Potter ve Anka Yolunda, Arthur Weasley Harry’i disiplin duruşmasına götürdüğünde görülür.

Bakanlığa giriş, yer altına inen bir telefon kutusundan geçiyor. Ne yazık ki, gerçek hayatta orada bir telefon kutusu yok. Cadde Ölüm Yadigarları Bölüm 1‘de Harry, Ron ve Hermione’nin gizlice Bakanlığa girmek için Polyjuice İksiri kullanmasından hemen önce tekrar görülüyor.

10. Millenium Bridge

Londra’daki Millennium Bridge, Bankside’ı Londra Şehri’ne bağlayan Thames Nehri’ni geçen bir yaya köprüsüdür. Köprü, haziran 2000’de halka açıldı. Harry Potter ve Melez Prens’teki ölüm yiyen kovalamaca dizisi birçok Londra lokasyonunda çekildi. Belki de en unutulmaz olanı Millennium Köprüsü’nün parçalara ayrılıp nehre atılan kısmıdır.

Neyse ki, bu sadece bir film sihriydi ve Millennium Köprüsü hala orada duruyor ve St Paul Katedrali‘ni Tate Modern Müzesi‘ne bağlayan yaya köprüsü olarak hizmet veriyor. Harry Potter kitapları yazıldığı zaman bu köprü aslında mevcut değildi, ama ne kadar güzel bir şekilde uygulandığı göz önüne alındığında, bu sanatsal lisans için onlara bir teşekkür borçluyuz.

Warner Bros Stüdyo Gezisi Galeri

Harry Potter Londra Film Lokasyonları Galeri

Araç / Fiyat Listesi

Araç Fiyat (8 saat)
Araç
(1-3 Kişilik)
390 £
VIP Araç
(1-3 Kişilik)
450 £
Minibus
(4-7 Kişilik)
450 £
VIP Minibus
(4-7 Kişilik)
545 £

Not: Ekstra saat ucretleri araclar icin 60 £, minibusler icin 70 £

Araç Fiyat (8 saat)
Araç (1-3 Kişilik) 390 £
VIP Araç (1-3 Kişilik) 450 £
Minibus (4-7 Kişilik) 450 £
VIP Minibus (4-7 Kişilik) 545 £

Not: Ekstra saat ucretleri araclar icin 60 £, minibusler icin 70 £

Rezervasyon yapmak için lütfen aşağıdaki formu doldurup gönderiniz.Numaranızı Bırakın