ISKOCYA - EDINBURG TURU

1. Edinburgh Castle

Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde tarihi bir kaledir, 900 yaşındadır. Demir Çağı’ndan beri insanlar tarafından işgal edilen Castle Rock’ın üzerinde duruyor.

Edinburgh Kalesi, düşman güçleriyle inanılmaz bir şekilde 23 kez karşı karşıya geldi ve bu da onu Avrupa’nın en çok savaşa maruz kalan kalesi haline getirdi

2. Scott Monument

Princes Street Gardens’ta gururla duran Scott Aniti, Edinburgh’un en ikonik yerlerinden biridir. Sir Walter Scott‘a adanan bu anıt, dünyanın herhangi bir yerindeki bir yazara ait en büyük anıtlardan biridir.

3. Arthurs Seat

Arthur’un Koltuğu, Holyrood Park‘ın çoğunu oluşturan Edinburgh’daki tepeler grubunun ana zirvesi olan antik bir yanardağdır.

4. Grassmarket

Grassmarket, Edinburgh’un Eski Kent bölgesinin 14. yüzyıldan kalma tarihi bir parçasıdır. En eski pazar yerlerinden biri ve halka açık idamlar için kullanılıyordu.

5. Greyfriars Bobby’s Grave

Greyfriars Bobby, ölen sahibinin mezarını 14 yıl boyunca koruyarak tanınan bir Teriyer’di.

6. Victoria St

Bu renkli sokağın, Harry ve büyücü arkadaşlarının Hogwarts okul için ihtiyaç duydukları her şeyi satın aldıkları yerdir, Diagon Yolu icin ilham kaynağı olduğu yer söyleniyor. Victoria Caddesi, JK Rowling’in yazılarını yazdığı, kafelerde oturmus ve yürürken ona ilham vermiş olan yerdir.

7. St Giles Cathedral

1124 yılında Kral I. David tarafından kurulan St Giles Katedrali, neredeyse 900 yıldır faaliyet gösteren bir kilisedir.

8. Holyrood Palace

Holyrood Sarayı, İngiliz hükümdarının İskoçya’daki resmi ikametgahıdır.

9. Holyrood Distillery

Holyrood Distillery, Edinburgh’un şehir merkezindeki tek viski fabrikasıdır. Şirket İskoç viskisi ve cin üretiyor.

10. Calton Hill

Calton Tepesi, volkanik bir tepedir. Edinburgh’un en önemli anıtlarından bazılarının bir koleksiyonuna sahiptir ve şehrin muhteşem panoramik manzarasını sunmaktadır.

11. Princes Street

Başkentin ana alışveriş caddesi. 1,2 km kadar uzanıyor. Ayrıca yeni inşa edilen alışveriş merkezi St James Quarter’ı da ziyaret edebilirsiniz.

Numaranızı Bırakın